Objawy miastemii

powrót

Miastenia charakteryzuje się nadmierną męczliwością oraz osłabieniem mięśni i jest schorzeniem autoimmunologicznym.

Początkowo schorzenie nie daje charakterystycznych objawów, dlatego jest bardzo trudna do zdiagnozowana. Czasem objawy miastenii mogą pojawić się w sposób nagły, dając podejrzenie innych chorób neurologicznych, jak udar mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Miastenia objawia się nużliwością mięśni szkieletowych pod wpływem wysiłku fizycznego. Męczliwość może mieć różny stopień nasilenia, doprowadzając nawet do czasowego porażenia mięśni, które może trwać od kilku minut do kilku tygodni. Najczęściej choremu wystarczy krótkotrwały odpoczynek i objawy ustępują.

Objawy choroby nasilają się w ciągu dnia, uniemożliwiając chorym normalne funkcjonowanie po południu i wieczorem. Męczliwość mięśni kończyn wywołuje trudności w chodzeniu, powodując nagłe upadki. Natomiast osłabienie mięśni pleców i karku uniemożliwia utrzymanie głowy, dlatego chorzy często podtrzymują ją sobie ręką. Chorzy mają również problemy ze wstawaniem z pozycji leżącej.

W miastenii także dochodzi do osłabienia mięśni twarzy, w wyniku czego u chorego występują zaburzenia żucia, połykania i mowy. Chorzy mają trudności z gryzieniem pokarmów stałych oraz połykaniem ich. Podczas spożywania posiłków pacjent krztusi się, może również wystąpić ulewanie pokarmów przez nos. Chory, chcąc uniknąć przykrych sytuacji, odmawia spożywania pokarmów, w konsekwencji dochodzi do niedożywienia, co dodatkowo powoduje osłabienie napięcia mięśni i pogorszenie stanu zdrowia.

 

Autor: Redakcja “Opieki nad chorym”