Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w chorobie

powrót

PRAWDA

Zapotrzebowanie energetyczne w chorobie i po urazie wzrasta nawet od 15 nawet do 100%. Organizm potrzebuje dodatkowej porcji kalorii na uaktywnienie funkcji obronnych organizmu. Również towarzysząca chorobom gorączka pociąga za sobą wzrost wydatku energetycznego – o ok. 10-15% na każdy stopień Celsjusza.

Zapotrzebowanie energetyczne chorych

Osłabiony organizm pacjenta potrzebuje też więcej energii na wykonywanie zwykłych codziennych czynności (np. w chorobie Parkinsona), a nawet oddychanie (np. w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc) czy pracę serca.  Również czynności niezamierzone, takie jak drżenie kończyn lub kaszel, wymagają dodatkowej energii. W niektóre schematy leczenia wpisane są ćwiczenia fizyczne. Pracujące mięśnie zużywają bardzo dużo kalorii, co znacznie podnosi ogólne zapotrzebowanie organizmu na energię.

Białko dla regeneracji tkanek

W przypadku urazów i oparzeń konieczna jest regeneracja tkanek. Reakcje anaboliczne, czyli prowadzące do budowy nowych komórek, pochłaniają znaczne ilości energii oraz białka. Dlatego podczas choroby należy zadbać o odpowiednią ilość białka w pozywieniu. Pacjenci w czasie choroby i podczas rekonwalescencji potrzebują 1,0-1,5 g/kg masy ciała/dobę tego składnika, podczas gdy osobom zdrowym wystarczy jedynie 0,7-0,8 g/kg masy ciała/dobę.

Straty składników odżywczych w chorobie

W przebiegu niektórych chorób obserwuje się występowanie biegunki lub wymiotów. Prowadzą to do strat składników pokarmowych, które należy uzupełniać przez ich wyższe spożycie. Niektóre leki mogą prowadzić do zmniejszenia przyswajania witamin i minerałów (np. sterydy upośledzają wchłanianie wapnia).

W chorobie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. Dostarczanie większej ilości składników odżywczych umożliwia pełną mobilizację organizmu do walki z chorobą, znacznie wspomaga proces leczenia, zapobiega utracie wagi i wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta.

Souvenaid

Autor: Redakcja “Opieki nad chorym”