Preparaty doustne do żywienia medycznego – podstawowe informacje

powrót

Czym są preparaty odżywcze do doustnego żywienia medycznego?

Są to wysokoenergetyczne i wysokobiałkowe preparaty odżywcze w formie napoju. Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów. Ich zaletą jest to, że w małej objętości dostarczają dużo energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są dostępne w butelkach plastikowych, w różnych smakach. Należy je spożywać pomiędzy posiłkami (jako uzupełnienie jadłospisu) a w razie potrzeby można zastąpić nim całe posiłki lub całodzienne wyżywienie. Standardowa terapia to 2 opakowania dziennie przez 2 tygodnie. Jedno opakowanie to 300 kalorii.

Kiedy stosuje się preparaty odżywcze?

Zdrowy mężczyzna do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, natomiast kobieta około 2000 kalorii. Choroba, uraz, operacja zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, a jednocześnie często pojawia się utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie w stosunku do potrzeb spożycie pokarmu. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji. W takim wypadku preparaty odżywcze są dobrym sposobem na zwiększenie wartości odżywczej całodziennego wyżywienia chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

Jak wybrać preparat odżywczy?

Nutridrink jest najczęściej stosowanym w Polsce doustnym preparatem odżywczym. Dostępny jest w różnych rodzajach i smakach:

Inne specjalistyczne doustne preparaty odżywcze to:

Preparaty odżywcze wymienione wyżej dostępne są tylko w aptekach. W razie wątpliwości przy wyborze odpowiedniego preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Każdrorazowe rozpoczęcie stosowania wymienionych preparatów powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jak powinno się dawkować preparaty odżywcze?

Ilość, którą powinno się podawać choremu, uzależniona jest od potrzeb żywieniowych oraz od ilości pożywienia spożywanego w ciągu całego dnia. Standardowa terapia to 2 opakowania Nutridrinka dziennie przez 2 tygodnie. Ale preparaty odżywcze powinno się stosować tak długo jak tego wymaga stan pacjenta: czyli do momentu powrotu do spożywania pokarmów w wystarczających ilościach. Jeśli tego wymaga sytuacja Nutridrink może być jedynym pożywieniem w ciągu dnia. Pacjent powinien wówczas wypić – zależności od potrzeb – 5-7 opakowań: pozwoli to na pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze.

Przy niektórych rodzajach preparatów należy zwrócić uwagę na dawkowanie inne niż standardowe: preparaty FortiCare i Cubitan powinny być spożywane w ilości maksymalnie 3 opakowań dziennie. Zalecenie to spowodowane jest to wysoką zawartością białka oraz innych składników dostosowanych do potrzeb organizmu w danej jednostce chorobowej. Ograniczenie spożycia do 3 opakowań dziennie ma na celu zapobieganie przedawkowaniu (np. zbyt wysokie spożycie białka obciąża nerki). Szczegółowe informacje na temat dawkowania preparatów znajdują się w odnośnikach dowiedz się więcej. Każdorazowe rozpoczęcie stosowania oraz dawkowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym (który widzi pełną historię choroby).

Jaki podawać tego typu preparaty?

Preparaty odżywcze można podawać do picia między posiłkami, a w razie potrzeby zastąpić nimi posiłek lub dodawać je do dań i napojów. Można je podawać schłodzone, a nawet zamrożone w postaci lodów (smaki słodkie) oraz podgrzane i doprawione do smaku.

Dzięki dużej różnorodności preparatów Nutridrink pożywienie pacjenta jest nie tylko urozmaicone, ale ma również wysoką wartość odżywczą. Sprawdź przepisy na: http://nutriblog.pl/

 

Autor: Redakcja “Opieki nad chorym”