Jak opiekować się chorym z POChP?

powrót

POChP jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja spowalniają chorobę oraz znacznie ułatwiają chorym codzienne funkcjonowanie. Należy pamiętać, że brak odpowiedniej opieki nad osobą z POChP, zaprzestanie leczenia farmakologicznego oraz treningów, nie przestrzeganie odpowiedniej diety znacznie przyspiesza postęp choroby.

 

Opieka nad chorym z POChP przybiera różne formy w zależności od zaawansowania choroby. Jeżeli mamy do czynienia z wczesnym stadium POChP, chory jest jeszcze samodzielny, nie ma problemów z samoobsługą. Na tym etapie konieczna jest przede wszystkim pomoc choremu w przezwyciężeniu nałogu palenia papierosów – w sytuacji, gdy chory wciąż nie uporał się z tym problemem. Ważne jest również, aby nie narażać chorego na bierne palenie, równie niebezpieczne dla stanu zdrowia, co palenie czynne. Osoba z POChP nie może przebywać w zadymionych pomieszczeniach, natomiast istotne jest, aby środowisko, w którym przebywa miało właściwą wilgotność oraz temperaturę.

 

Aktywność fizyczna

Niezwykle ważne jest dla chorych – niezależnie od zaawansowania choroby – utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej. Oczywiście jej stopień uzależniony jest od stanu chorego i jego indywidualnych możliwości oraz predyspozycji. Jednak pozostawanie aktywnym ma pozytywny wpływ na jakość życia osoby z POChP na każdym etapie choroby. Jako aktywność fizyczną przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc należy rozumieć regularne spacery, wykonywanie codziennych czynności, jak również ćwiczenia fizyczne – siłowe (np. podnoszenie ciężarków) i wytrzymałościowe (szybki marsz, rower) oraz ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia należy przerwać, kiedy tylko pojawią się duszność lub uczucie zmęczenia. Do ćwiczeń należy powrócić, gdy oddech oraz praca serca uspokoją się i uregulują. Treningi powinny trwać nie więcej niż 30 minut a ich częstotliwość to kilka razy w tygodniu. Osoby w zaawansowanym stadium choroby powinny ćwiczyć z przerwami.

 

Dieta chorego

Opiekując się osobą z POChP należy dopilnować, aby właściwie się odżywiała. Niedożywienie organizmu może przyspieszyć rozwój choroby, osłabić organizm, narażając go na różnorodne infekcje.

Chory powinien przyjmować posiłki dostarczające dużo kalorii. Najlepiej, aby spożywał małe porcje, ale częściej. Dzięki temu nie będzie miał odczucia sytości, które w przypadku POChP może prowadzić do gorszego samopoczucia, a nawet problemów z oddychaniem. Z tych samych powodów nie należy przygotowywać dań z produktów ciężkostrawnych i wzdymających (grochu, fasoli, kapusty, brokułów).

Z menu chorego w znacznym stopniu należy ograniczyć sól kuchenną oraz kofeinę. Sód występujący w soli kuchennej zatrzymuje wodę w organizmie, co z kolei potęguje problemy z oddychaniem. Natomiast kofeina zawarta w kawie, herbacie czy czekoladzie może reagować niektórymi lekami przyjmowanymi przy POChP, powodując nerwowość i niepokój.

 

Zaawansowane stadium choroby

W zaawansowanym stadium POChP podstawowe czynności związane z samoobsługą (codzienna toaleta, ubieranie się, przygotowywanie prostych posiłków) mogą sprawiać choremu kłopot. Rolą opiekuna jest pomoc przy tych czynnościach, ale w taki sposób, aby całkowicie ich w tym nie wyręczać. Należy pamiętać o tym, aby zwiększyć przepływ tlenu choremu podczas wykonywaniu tych czynności, które sprawiają trudności.

 

Wsparcie chorego

Nasilające się objawy choroby, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, stopniowe uzależnianie się od pomocy innych. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że u wielu chorych pojawia się obniżony nastrój, wzmaga się niepokój, często strach, które często ewoluują w depresję. W takiej sytuacji ważne jest zwrócenie się do odpowiednich specjalistów, ponieważ depresja wymaga podjęcia leczenia.

 

Opiekując się chorym na POChP, oprócz pomocy w codziennych czynnościach, należy pamiętać, że taka osoba potrzebuje równie silnie towarzystwa. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja czasu wolnego chorego, aby nie czuł się wykluczony czy pominięty.

 

Autor: Redakcja “Opieki nad chorym”