Jak ćwiczyć pamięć

powrót

Każdemu, niezależnie od wieku, zdarza się zapomnieć, czy zamknął mieszkanie, gdzie położył klucze, czy wyłączył żelazko, wychodząc z domu. Z wiekiem problemy z pamięcią narastają i są coraz bardziej uciążliwe tak dla samego chorego, jak i dla bliskich. Jednak regularne ćwiczenia pobudzające do aktywności umysłowej, mają znaczący wpływ na lepsze funkcjonowanie pamięci u osób starszych. Ważne, aby były regularne i dostosowane do możliwości czy upodobań konkretnej osoby.

 

Poniżej przedstawiamy propozycje czynności, które usprawniają pracę mózgu:

  • Zachęć osobę starszą do codziennej lektury książki, czasopisma czy gazety.
  • Pamięć usprawniają krótkie i proste łamigłówki (zakreślanie wyrazów w ciągu liter), rebusy a także krzyżówki. Rozwiązywanie krzyżówek czy gier logicznych może być nie tylko dobrym treningiem umysłowym, ale i przyjemną rozrywką.
  • Pamiętaj, że wspólnie z bliską osobą możesz wykonywać różne czynności. Zagrajcie wspólnie w szachy, warcaby, karty, gry np. memo – trzeba odnaleźć dwa identyczne kartoniki spośród wielu innych. Istnieje wiele ciekawych, pomysłowych gier opartych na zasadzie zapamiętywania, szybkiego kojarzenia, odnajdowania różnych elementów.
  • Zaproponuj, aby bliski nie zapisywał na kartce krótkiej listy codziennych zakupów czy rzeczy do wykonania, ale starał się je zapamiętać.
  • Właściwe funkcjonowanie mózgu zapewnia również utrzymywanie kontaktów towarzyskich, odwiedzanie nowych miejsc. Dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze miały możliwość obcowania z drugim człowiekiem. Jeżeli nie mieszkasz
  • z bliskim, pamiętaj o chociażby codziennym telefonie i możliwie jak najczęstszych wizytach. Zabierz bliską osobę na spacer albo na wycieczkę do innej miejscowości. Dzięki temu dostarczysz osobie starszej nowych doznań, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.
  • Pamiętaj, że bezpośredni wpływ na dobrą kondycję umysłową osoby starszej mają również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

O zaleceniach żywieniowych u osób starszych przeczytasz w rozdziale „Dieta seniora”.

 

Autor: Redakcja “Opieki nad chorym”